چگونه موشن گرافیک بسازیم؟

آموزش موشن گرافیک

آموزش موشن گرافیک

Motion graphic شاخه‌ای از دانش بازاریابی است. این شاخه از علم بازاریابی که به طور دقیق‌تر زیر شاخه ویدئومارکتینگ است. این هنر با تولید فیلم و انیمیشن‌های کوتاه به کمک کسب‌وکارهای امروزی خصوصاً کسب‌وکارهای نوپا می‌آید.
شاید شما به عنوان یک گرافیست علاقه مند باشید که آموزش موشن گرافیک را دریافت کنید؛ و اینکه شاید شما صاحب یک شغل باشید و تمایل به سفارش یک تیزر داشته باشید و اینک آنچه که برای شما اهمیت داشته باشد این است که اندکی علاقه مند باشید. در این مقاله تصمیم داریم به صورت مقدماتی به آن بپردازیم.

لزوم آموزش موشن گرافیک

شاید شما به تازگی قصد دارید برای بازاریابی محصولات یا معرفی خدمات خود اقدام به جذب بازاریاب نمایید. اصلاً شاید شما خود یک بازاریاب باشید و در شغل خود احساس موفقیت نکنید. اینجاست که شیوه‌های نوین بازاریابی به ویژه بازاریابی ویدئویی به کمک شما می‌آید.
motion graphic یا گرافیک حرکتی به ویدئوهای کوتاهی گفته می‌شود که با ترکیب کردن دو عنصر صدا و تصویر به خلق انیمیشن های کوتاه با اهداف تبلیغاتی، آموزشی، هنری، تاریخی و… می‌پردازد. این تکنیک روشی برای ارسال پیام به مخاطب است. گرافیک حرکتی با اثر گذاری در حافظه بصری مخاطب تلاش می‌کند که آن پیام را در ذهن مخاطب برای مدت طولانی و گاه تا همیشه ماندگار کند.

آموزش موشن گرافیک 1

آموزش موشن گرافیک آموزش رفتن به اوج

شاید این تیتر کمی اغراق آمیز به نظر برسد. رسیدن به اوج امکان پذیر است. چرا که اگر برای کسب و کارخود از دنیای مجازی دور بمانید. در واقع از بقیه کسب و کارها یک پله و شاید چندین پله جا مانده‌اید. مفهوم دیجیتال مارکتینگ اینجا نمایان می‌شود.
شرکتی در زمینه موبایل و کالای الکترونیک را در نظر بگیرید. این شرکت بسیار تلاش می‌کند که خود و محصولاتش را برای مشتریان و مخاطبانش معرفی کند. این شرکت هرچقدر هم که موفق و صادق باشد تازمانی که در فضای مجازی حضور فعال و همه جانبه نداشته باشد نمی‌تواند انتظار داشته باشد که مخاطبان آن را بشناسند. شاید بپرسید چرا؟!
دلیل این موضوع بر می‌گردد به این که در دنیای امروز تکنولوژی در تمام زمینه‌های زندگی افراد وارد شده و تمام کارها را سرعت بخشیده است.

آموزش موشن گرافیک

چرا لازم است آموزش موشن گرافیک را فرابگیریم؟

دیگر کمتر کسی پیدا می‌شود که برای مثلاً خرید یک گوشی موبایل کل مغازه‌ها و بازارچه‌ها را زیر و رو کند و یا بروشورهای مختلف را مطالعه کند. همه قبل از خرید با یک سرچ ساده در اینترنت و تحقیق در مورد محصول مورد نظر خود اطلاعات مورد نیازشان را به دست می‌آوردند. حال اگر این اطلاعات در قالب یک ویدئوی یک دقیقه‌ای خلاصه شود بسیاری از مخاطبان را راضی و تشویق می‌کند که از برند یا شرکت مورد نظر خرید نمایند. اینجا لزوم سفارش یک تیزر تبلیغاتی مشخص می‌شود.

افترافکتس ابزاری لازم برای آموزش موشن گرافیک

افترافکتس(After Effects) نرم افزاری برای ایجاد جلوه‌های بصری و ساخت تیزرهای تبلیغاتی است. نرم‌افزاری با قابلیت‌های بسیار که ساخت شرکت ادوبی می‌باشد. تهیه و ساخت تیزرهای تبلیغاتی در واقع شامل مجموعه المان‌هایی هستند . که قرار است به وسیله ما متحرک شوند. نرم افزار افترافکتس در داخل خود دارای مجموعه از المنت‌های پیش ساخته است که دارای موضوعات مختلفی هستند و مهم‌ترین ویژگی‌های آن‌ها وکتور(قابلیت تغییر سایز) بودن آن‌ها است. این نرم افزار با داشتن المنت‌های فارسی گزینه‌ای  مناسب برای ساخت تیزرهای تبلیغاتی ایرانی خواهد بود.

معرفی المنت‌ها در آموزش موشن گرافیک

المنت‌ها در نرم افزار افترافکتس شامل دسته‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و… هستند. فولدری در این نرم افزار تحت عنوان animate iran city وجود دارد؛ که این فولدر حاوی المنت‌های مذهبی است که گزینه‌ای مناسب برای ساخت تیزرهای تبلیغاتی خواهد بود. المنت‌هایی که در زیر معرفی می‌گردند در پوشه PREVIWE موجود می‌باشند.

Weather

المنت Weather در آموزش موشن گرافیک شامل علائم آب و هوایی می‌باشد. این علائم شامل مواردی چون برف، باران، خورشید، ابر و… است.

Warning single

این المنت‌ها شامل مجموعه علامت‌های هشدار دهنده است که در تیزرهای تبلیغاتی کاربرد دارند.

Teravel & destination

علائم و نشانه‌های مربوط به مسافرت در این فولدر وجود دارد. برای آموزش موشن گرافیک و ساخت فیلم تبلیغاتی وجود این نوع المنت‌ها لازم است.

Adventure

این فولدر نیز مختص علامت‌های مربوط به سفر و ماجراجویی هست.

Animated tex

همان‌گونه که از اسم آن پیدا است برای تنظیم مدل حرکت متن از این دسته استفاده می‌گردد. در واقع از جمله قسمت‌های پر کاربرد نرم افزار در طراحی و آموزش موشن گرافیک می‌باشد.

Arrow signs

علائمی مانند پیکان‌ها و فلش‌های متحرک و ثابت در این قسمت مشاهده می‌شوند.

Avator

شما عکس اشخاص مختلف را باید در این قسمت جست‌وجو کنید. این قسمت شامل عکس‌های مختلف با حالت‌های مختلف است که برای ساخت و آموزش موشن گرافیک استفاده می‌شوند.

Backgroonds & concent

در این فولدر صحنه‌هایی مانند فرودگاه و صحنه‌های دیگری را مشاهده می‌کنید که جهت پیش زمینه فیلم‌های تبلیغاتی استفاده خواهند شد.

Beauty and cosmetics

این فولدر شامل قسمت لوازم آرایشی و بهداشتی است. این قسمت مخصوص آموزش موشن گرافیک هایی است که در این زمینه ساخته می شوند و برای نشان دادن تیزرهای تبلیغاتی در این زمینه کاربرد دارند.

Bulding

این قسمت مربوط به ساخت و سازهای رو به رشد هستند. این قسمت با دادن جلوه حرکت به آن‌ها بیشتر مشخص می‌شوند.

Canrival

علائم مربوط به شهربازی در این قسمت جای دارند. برای ساخت انیمیشن‌هایی در این خصوص کاربرد خواهند داشت.

Clothing & accessories

این دسته مربوط به ساخت و آموزش موشن گرافیک هایی است که برای تبلیغات شرکت‌های مربوط به لباس و اکسسوری کاربرد دارند.

Corporate

برای ساخت و برای نشان دادن محیط‌های اداره‌جات و شرکت‌ها و کارمندان این فولدر انتخاب مناسبی خواهد بود. این فولدر شامل ۱۰۰ المنت در این خصوص است.

Eshop

کارترهای مربوط به آموزش موشن گرافیک در خصوص فروشگاه‌های اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ در این قسمت جای می‌گیرند.

Ecology

این فولدر شامل ۱۵ عدد کارکتر مخصوص آموزش موشن گرافیک هایی است که در رابطه با محیط زیست ساخته و طراحی می‌گردند.

Education

اگر شما قصد ساخت و آموزش موشن گرافیک های تبلیغاتی در زمینه آموزشی را دارید این فولدر حاوی المنت‌های آموزشی است که می‌توانید در زمینه آموزش موشن گرافیک آموزشی استفاده کنید.

Engineering

این فولدر حاوی ۱۲ المنت مهندسی است. المنت‌های این فولدر مناسب برای تهیه و آموزش موشن گرافیک های مهندسی است.

Entertainment

المنت‌های این فولدر برای ساخت و آموزش موشن گرافیک طنز و سرگرمی مناسب است. این فولدر حاوی ۱۴ المنت در زمینه سرگرمی است.

Environment

آموزش موشن گرافیک در زمینه فضاها و محیط‌های طبیعی نیازمند این فولدر خواهد بود.

Family & children

عناصری که در این فولدر وجود دارد، در برای ساخت و آموزش موشن گرافیک در زمینه کودک و خانواده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Finance

عناصر مربوط به این فولدر در رابطه با موارد مالی و بانک و مواردی از این قبیل هست.

Flourishes

تیزرهایی که رشد و پرورش گیاهان را نشان می‌دهند یا در زمینه گل‌ها ساخته می‌شوند از المنت‌های این بخش بهره می‌گیرند.

General

این فولدر حاوی عناصر عمومی است. تعداد المنت‌های این بخش ۱۳ عدد است.

Helthy food

آموزش موشن گرافیک و ساخت تیزرهایی که در زمینه غذاهای سالم است با کمک این المنت‌ها انجام می‌شود.

Home & interior

این قسمت همان‌طور که از اسمش پیدا است حاوی عناصر مربوط به خانه و دکوراسیون و وسایل درون خانه است.

Hotels & accomodetion

عناصر این فولدر حاوی مواردی در خصوص هتل‌ها و مواردی از این دست است.

Law & enforcenment

سفارش و آموزش موشن گرافیک های پلیسی و مقرارت و قوانین و مواردی در این زمینه با این فولدر ساخته می‌شود. این فولدر شامل ۲۵ عنصر در زمینه ابزارآلات جنگی، قوانین پلیسی و … است.

Maps

این فولدر نقشه را نشان می‌دهد. انواع نقشه‌ها شامل نفشه های مربوط به کره زمین، شهرها و کشورها است.

MEDICIAL

اگر قصد ساختن  در زمینه پزشکی، دندانپزشکی و یا اطلاعات در زمینه دارویی را دارید این پوشه گزینه مناسبی است.

Restaurant& food

آموزش موشن گرافیک در زمینه رستوران و غذا نیاز به محتویات این پوشه دارد.

Riboan

این پوشه هم حاوی روبان‌ها می‌باشد.

Satelite & space

احیاناً اگر قصد ساخت یک تیزر در زمینه ماهواره، فضا و هواپیما را داشته باشید. این پوشه گزینه خوبی برای این منظور است.

Social

در این پوشه عناصر مربوط به آموزش موشن گرافیک در حوزه شبکه‌های اجتماعی قرار دارد.

Speech Bubbles

عناصر مربوط به سخنرانی و گفت و گو در این دسته جای می‌گیرند.

Sport

از اسم آن پیدا است که حاوی عناصر ورزشی است.

Technology & enternet

اگر قصد دارید در زمینه محتوای سایت، سئو وبهینه سازی و سایر تکنولوژی‌ها را دارید می‌توانید به محتویات این پوشه نکاهی بیندازید.

Transportation

این فولدر حاوی مکان‌ها دیدنی و حمل و نقل است.

اهمیت رنگ‌ها

شناخت رنگ در موشن گرافیک یکی از اساسی‌ترین اصول در ساخت است. درک رنگ‌ها و مفاهیم مربوط به آن به شما کمک خواهند نمود که یک تیزر تبلیغاتی موفق را خلق نمایید. بحث شناخت رنگ خود مطلبی جداگانه را می‌طلبد. مباحثی که در مورد رنگ در آموزش موشن گرافیک وجود دارد شامل تئوری رنگ‌ها، انواع رنگ‌ها شامل رنگ‌های اصلی و مکمل، بحث ایجاد سایه، کنتراست و موارد دیگر است که هر کدام از موارد ذکر شده در جای خود در مقاله‌ای جداگانه قابل بررسی خواهند بود.

نتیجه

آموزش موشن گرافیک توسط نرم افزار افترافکتس موضوعی بسیار گسترده است. ما در این مقاله بیشتر تصمیم داشتیم المنت‌ها و انواع آن را بررسی کنیم. قطعاً بحث ساخت تیزرهای تبلیغاتی بسیار گسترده‌تر از این حرف‌ها است که در یک مقاله جای داده شود. برای این منظور توصیه می شود برای اطلاعات بیشتر و همچنین دیدن نمونه های گرافیک حرکتی مقاله مربوط به موشن گرافیک را مطالعه بفرمایید.

Rate this post

1 در مورد “چگونه موشن گرافیک بسازیم؟”

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا