موشن گرافیک چیست ؟

/, موشن گرافیک/موشن گرافیک چیست ؟

موشن گرافیک چیست ؟

شاید تابه‌حال به تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک دقت نکرده باشید. می‌خواهم در مورد این‌که موشن گرافیک چیست توضیحاتی ارائه دهم.

موشن گرافیک، موشن و گرافیک دوکلمه‌ای که این واژه را می‌سازند. در مورد این‌که اصلاً هویت موشن گرافیک چیست جای بحث زیادی است. این هنر یک کلیپ ویدیویی هست که هر زمان فیلم را نگه‌داری یک عکس یا تصویر درست گرافیکی ازلحاظ تکنیک و کادربندی داشته باشید.

موشن گرافیک چیست

تاریخچه موشن گرافیک چیست ؟

آغاز رسمی این هنر خاص به‌عنوان متحرک‌سازی گرافیکی را شخصی به نام John Whitney انیمیشن‌ساز مشهور در سال ۱۹۶۰ بنا نمود و یک شرکت به نام Motion Graphics Inc را تأسیس کرد که در زمان خودش معروف شد و توانست این سبک هنری را در جهان جا بیندازد.
اگر در ذهن شما این است که بپرسید استفاده اولیه موشن گرافیک چیست باید گفت اوایل از موشن گرافیک تنها برای متحرک‌سازی نشان‌واره‌ها استفاده می‌کردند و بسیاری از شرکت‌ها و شبکه‌های تلویزیونی از این روش استفاده می­کردند. مدتی بعد تکنیک‌های سینمایی با گرافیک متحرک تلفیق شد و شکل جدیدی را به وجود آورد که بسیار موردتوجه واقع شد و باعث شد اکثر کسب‌وکارها و شرکت‌ها گرافیک متحرک برای تبلیغات و انتقال محتوا به مخاطبان انتخاب کنند.

اجزای موشن گرافیک چیست ؟

عناصر تشکیل‌دهنده گرافیک شامل: فرم، تایپوگرافی، رنگ و بافت است.

شاید شما علاقه‌مند به این حوزه باشید و پیش خود سؤال کنید اجزای موشن گرافیک چیست. شما باید برای شناخت و مطالعه موشن گرافیک اول از نرم‌افزارهای گرافیکی شروع کنید. مانند فتوشاپ و بعد نرم‌افزارهای متحرک‌سازی (که بهترین آن افترا فکت) است. در طراحی و ساخت موشن گرافیک یک جز مهم دیگر وجود دارد به نام (طراحی صدا). جذاب‌ترین قسمت ازنظر من در این هنر صداگذاری است مانند صدای پرندگان یا صدای له شدن یک میوه که با توجه به حرکت و گرافیک روی آن پخش خواهد شد.

باید گفت ازآنجاکه موشن گرافیک، گرافیک در قالب زمان هست، پس باید روی هر واحد گرافیک یعنی فریم کار شود. شاید بدانید هر فریم فیلم سینمایی ۲۴ فریم است. ازآنجایی‌که این روش رسانه‌ای روی موبایل و تلویزیون و کامپیوتر نمایش داده می‌شود باید از ۲۵ فریم استفاده شود. لذا هر فریم در موشن گرافیک ۲۵ فریم است

روش‌های تولید موشن گرافیک چیست ؟

با توضیحات بالا متوجه شدید که موشن با روش‌های گرافیکی دقیق تولید مثلاً وکتور، بیت مپ، یا حتی عکس و ویدیو و نرم‌افزارهای سه‌بعدی تولید می‌شود. با این اوصاف می‌توان گفت شما می‌توانید موشن گرافیک را با صدا و چند تصویر یا حتی تایپو گرافی تولید کرد. قبلا در مقاله چگونه موشن گرافیک بسازیم؟ در مورد ساخت موشن گرافیک توضیحاتی را داده ایم.

تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک چیست؟

تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک چیست ؟

نکته مهم در این‌که تفاوت انیمیشن و موشن گرافیک چیست این است که در انیمیشن شما یک داستان را تعریف می‌کنید اما موشن گرافیک انتقال پیام هست. ممکن است این پیام یک فیلم داستانی باشد ممکن است ارائه یک مطلب (اینفوموشن گرافیک) باشد، یا ممکن است اعلام برنامه میان برنامه یا طنز باشد. پس صرفاً تیزرهای موشن گرافیک هرگونه کلیپ داستانی را روایت نمی‌کند. موشن گرافیک بسیار به انیمیشن شبیه است با این تفاوت که انیمیشن داستانی است و به شخصیت‌های داستان می‌پردازد اما موشن گرافی بیشتر به جنبه‌های سمبولیک تمرکز دارد و کاربرد آن در برند سازی و تبلیغات است و از انیمیشن در سینما و سرگرمی استفاده می‌شود.

پر طرفدارترین هنر دنیا

اگر نمی‌دانید جایگاه موشن گرافیک چیست باید گفت یکی از پرطرفدارترین هنرهای دنیا است. این علم استانداردی است که به‌صورت حرفه‌ای با نرم‌افزارهای مهم کار می‌کند در نرم‌افزارهای طراحی مانند Illustrator یا Photoshop می‌توان طرح‌های اولیه را طراحی نمود و سپس در After Effects یا Apple Motion آن را به موشن تبدیل نمود. تا بتوانیم در تایم لایه خروجی از آن بگیریم. در ادامه نمونه‌های داخلی و خارجی از انواع موشن گرافیک را ببینیم تا بتوانیم درک درستی از موشن گرافیک داشته باشیم.

کاربردهای انواع موشن گرافیک چیست

به نظر من پاسخ به سؤال انواع موشن چیست می‌تواند روشن کند موشن گرافیک چیست؟

در زیر به کارایی این هنر می‌پردازیم

ویدیوهای توضیح‌دهنده و فروش محصول

یکی از مهم‌ترین کاربردهای موشن گرافی ویدیوهای توضیح‌دهنده و تبلیغاتی محصولات است. در این روش فرایندها را ریز و به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شود با کمک موشن گرافیک یک توضیح کامل و قابل‌فهم به مشتری ارائه می‌شود و درنهایت مشتری کاملاً متوجه خواهد شود. مردم‌دوست دارند با دیدن ویدیو اطلاعات کسب کنند. این یعنی تاثیر ویدیو صد برابر متن و عکس است. یک ویدیو خوب می‌تواند یک داستان عاطفی و جذاب در مورد محصول و برند باشد که فروش برند شما بسیار کمک می‌کند.

انیمیشن های مربوط به طراحی رابط کاربری

هر محصول قبل از طراحی و پیاده‌سازی باید طوری باشد که یک طرح یا نمونه از آن در دسترس باشد. به نظر شما بهترین کار موشن گرافیک در این زمینه چیست؟ ارائه ریز و جزئیات محصول قبل از ارائه خدمات یا محصول است. موشن های کم‌حجم شده به‌صورت گیف کاربرد فراوانی دارند.

ارتباط آیکون‌ها و موشن گرافیک چیست؟

اخیراً با استفاده از css می‌توان آیکون‌های انیمیشنی را بسیار سبک ساخت تا بتوان در محصولات و وب سایت‌ها از آن استفاده کرد.

در سایت می‌توانید نمونه‌های جذابی از آیکون‌های پویانمایی‌ای را ببینید و طرز استفاده از آن‌ها را هم باید بگیرید.

ارتباط لوگو های متحرک و موشن گرافیک چیست؟

یک نمونه بسیار زیبا و جذاب این نمونه لوگو را در سایت http://www.fubiz.net/ ببینید، لوگو در بالا سمت چپ قرار گرفته است.

ارتباط تیتراژ سینمائی با موشن گرافیک چیست؟

طرفداران سریال و فیلم‌های سینمائی با نام و ماجرای سریال پرحرف و حدیث خارجی کارآگاه واقعی به‌خوبی آشنا هستند. سریالی تلویزیونی که در فصل اول با بازی به‌یادماندنی متیو مک کانهی به یادماندنی شد؛ و در فصل دوم با بازی که چنگی به دل نمی‌زد از کالین فارل از یادها رفت.

در ساخت تیتراژ فصل یکم این سریال با نام خارجی tru detective مجدداً شاهد موشن گرافی‌های بسیار زیبایی هستیم؛ که چطور متون ساده‎ی تیتراژی که قرار است اسامی عوامل و بازیگران را معرفی کند به تابلوی نقاشی هنرمندانه تبدیل می‌شود؛ که زنده هستند و حرکت می‌کنند.

در ادامه این موشن گرافیک با خطوط سیاهی که بر روی پس‎زمینه‏‌ سفید در هم هستند و می‌رقصند به زیبایی هر چه تمام وضعیت بغرنج مرداب‎نشینان سریال True Detective را در شهری دورافتاده در جنوب امریکا را نشان می‌دهد.

کاربرد ایرانی‌ها از موشن گرافیک چیست؟

در ایران این هنر آن‌چنان جنبه‌ی هنر بصری ندارد. بیشتر برای تبلیغات شرکت و کسب‌وکارهای مختلف تولید می­شود که این نوع تبلیغ به دلیل کم‌هزینه بودن و بازدهی بالا طرفداران بسیار زیادی در ایران پیدا کرده است. شاید بپرسید ارتباط تبلیغات و موشن گرافیک چیست. باید گفت این ارتباط باعث شده است که افراد متخصص به‌صورت پیشرفته‌تر با امکانات گسترده وارد این عرصه شوند و به‌صورت استاندارد ویدیو تولید کنند.

جنبه آموزشی موشن گرافیک چیست؟

آموزش این هنر در دانشگاه‌های معتبر جهان آموزش به‌صورت عملی و تئوری انجام می­شود. آموزش‌ها بر روی نرم‌افزارهای حرفه‌ای موشن سازی که در بالا معرفی کردیم است به‌طوری‌که از پایه متحرک‌سازی اجسام و شخصیت‌ها و کار با افکت‌ها آموزش داده می‌شود و پیش‌زمینه‌ی این رشته طراحی گرافیک است که باید به برنامه‌های حرفه‌ای طراحی گرافیک مسلط باشند؛ و ذوق و هنر را سرلوحه کار خود قرار دهید.

وسایل موردنیاز یادگیری موشن گرافیک چیست؟

آگاهی از هنرهای مختلف در طی فرایند طراحی و ایده پردازی با این هنر خاص بسیار مهم است و به شما این فرصت را می‌دهد تا در طراحی موشن بسیار خلاق‌تر باشید.

طراحی روی کاغذ قبل از اجرا

ابتدا باید طرح خود را قبل از اجرا داخل کامپیوتر روی کاغذ بکشید.
این خیلی کمک می‌کند که طرح و فکر قبل از اجرا پخته‌تر شود. در طراحی کردن با دست، طراحی‌های اولیه سریع صورت می‌گیرند و فضایی را برای خلاقیت و ایجاد ایده‌های مختلف، اختصاص می­دهند.
قطعاً هرکسی می‌تواند چگونگی استفاده از نرم‌افزار را یاد بگیرد، اما برای خلق موشن گرافیک‌های دل‌نشین بصری، مهارت‌های هنری پایه مثل خلق تصویر یا تصویرسازی ضروری است.

توسط | ۱۳۹۸-۲-۱۱ ۰۹:۳۵:۰۲ +۰۴:۳۰ فروردین ۱۶ام, ۱۳۹۸|مقالات, موشن گرافیک|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

16 − نه =