موشن گرافیکس چیست؟

/, مقالات, موشن گرافیک/موشن گرافیکس چیست؟

موشن گرافیکس چیست؟

موشن گرافیکس چیست؟

ممکنه شما یا اطرافیانتان واژه موشن گرافی رو شنیده باشید و این سؤال پیش‌آمده باشد که موشن گرافیکس چیست؟ این ترکیب از دو کلمه به نام موشن و گرافیکس تشکیل‌شده. معنی فارسی خالص موشن حرکت است. گرافیک هم که به معنای المنت های وکتور یا برداری و یا تصویرهایی که با برنامه‌هایی مثل فتوشاپ و دیگر نرم‌افزارهای این دسته ساخته می‌شد. بعضی از دستاوردهای این هنر ممکنه با صداهای گویندگان یا آهنگ‌ها به‌وسیله برنامه‌های این دسته مانند افتر افکتس ساخته شود؛ این‌رو هم ذکر می‌کنم که این هنر یکی از پرطرفدارترین رشته‌های هنر دیجیتال می‌باشد.

موشن گرافیک چیست

تعریف دقیق‌تر موشن گرافیکس

با این تفاسیر شما فکر می‌کنید تعریف دقیق‌تر موشن گرافیکس چیست؟ آن را این‌گونه تعریف می‌کنیم. به مجموعه دانش ترکیب عکس‌های گرافیکی صداها و موشن یا حرکت آن‌ها با برنامه‌های گرافیکی همانند Adobe after effects بدون این‌که نیازی به امکانات پیشرفته چون دوربین فیلم‌برداری و بازیگر یا پرسنل‌های خاص داشته باشیم. این هنر کاربردهای فراوانی برای ساخت پویانمایی دوبعدی، تیزرهای تبلیغاتی و برنامه‌های آموزشی دارد.

تاریخچه موشن گرافیکس چیست؟

در سال‌های آخرین ۱۹۴۰ گرافیک متحرک توسط نورمن مکلارن شروع به ساختن شد؛ آن‌ها تازه فهمیدند که هنر موشن گرافیکس چیست. در دهه‌های بعدی یعنی ۱۹۵۰ طراحان جدیدی چون سئول باس، ماریوس و فرو ظاوارد این عرصه از هنر شدند.

آغاز ایده موشن گرافیکس چیست؟

استارت اولیه این هنر از فیلم‌هایی که بازیگران بازی می‌کردند گرفته شد. این‌یک مرجع و منبع قدرتمند برای طراحان موشن گرافیک می‌باشد. این روش‌ها خلاقانه‌ترین روش برای بازی با واژه‌ها و عناصر گرافیکی هستند که مردم به‌تازگی دیده بودند. این حرکات نقطه استارتی برای مخاطب پسند شدن موشن گرافیک محسوب می‌شد. در زمان‌های اولیه نه‌تنها در سینما بلکه در تلویزیون اصلی پخش می‌شدند.

جایگاه امروز موشن گرافیکس چیست؟

طلایی‌ترین پیشرفت این مهارت از سینما آغاز شد و بهترین دوران آن امروز است. این دوره با پیشرفت اینترنت، تلویزیون، سینما و برنامه‌های موبایل دوره مناسبی برای رشد بوده است. واقعاً جایگاه موشن گرافیکس چیست؟ اینترنت، تلویزیون و سینما و حتی اپ موبایل و بازی‌ها همگی از طریق این هنر ناب زاییده می‌شوند.

کارایی هنر موشن گرافی

هر عکس متحرک یا حتی ثابت یا نوشته‌های موجود در این رسانه‌ها و هرکدام از دیگر رسانه‌ها که مشاهده می‌کنید توسط این هنر ارزنده طراحی‌شده است. با توجه به این‌که فن‌آوری و هنر روبه‌پیشرفت جدی است امکان بیشتری برای طراحان و رشد آنان وجود دارد.

تأثیرات موشن گرافیکس چیست؟

ما عاشق زیبایی هستیم. یک سؤال آیا شما با نگاه کردن به یک عکس زیبا با طراحی خارق‌العاده توجهتان جلب می‌شود؛ و پیگیر پیامی که می‌خواهد برساند می‌شوید؟ فرض کنید این کار هنری حرکات و صداهایی درون خود جای‌داده باشد. بازهم عکس‌العمل شما چیست؟

جواب کلی این سؤال

این کار باعث می‌شود در ذهن مخاطب این اثر حک شود. به نظر بنده کارایی این حک شدن می‌تواند گزینه مناسبی برای تبلیغات باشد. حال چه چیزی باعث می‌شود در ذهن من یا شما اثری ماندگار شود؟ این ماندگار شدن در اذهان و تأثیرگذاری خاص این هنر برای تبلیغات حاصل موشن گرافی یا همان گرافیک حرکتی حاصل‌شده است.

کاربرد موشن گرافیکس چیست؟

قبل از پرداختن به بحث این‌که کاربرد موشن گرافیکس چیست؟ من می‌خواهم یک تقسیم‌بندی انجام دهم. موشن گرافیک را به دودسته کلی گرافیک و موشن تقسیم می‌کنیم. حال به پاسخ سؤال می‌پردازیم کاربرد موشن گرافیکس چیست؟

کاربرد گرافیک حرکت

یکی از مهم‌ترین کاربردهای هنر موشن طراحی وب‌سایت interactive یا همان تعاملی است. یکی دیگر از کاربردهای آن طراحی و ساخت برنوشته‌ها و تیزرهای تبلیغاتی، کاربردهای دیگر آن ساخت عنوان و تیتراژ هنری فیلم‌هاست. این کار ارزشمند طراحی و هویت‌سازی شبکه‌های تلویزیونی خبری و طراحی آگهی‌نما دارای حرکت است، ساخت انواع اینفو گرافیک، ساخت تیزرهای جشنواره‌ای مانند مپینگ را شامل می‌شود.

خصوصیت تیزرهای موشن گرافیکس چیست؟

  1. یکی از خصوصیات این هنر این است که به‌وسیله چشم انسان و تأثیر گرافیکی آن آثار سریع و جالب‌توجهی روی بینندگان دارند.
  2. هم مانند دیگر آثار هنری و گرافیکی دارای یک سری ویژگی مانند، مینی مال، سمبولیک و دارای نشانه می‌باشند و این ویژگی‌ها ویژگی‌های خوب این آثار ارزنده به شمار می‌روند.

نتایج این دو خصیصه

حالا شما جواب بدین نتیجه این دو خصیصه موشن گرافیکس چیست؟ این دو خصیصه نتایج خاصی را ارائه می‌دهند یکی از آن نتایج این است که یک سری از تیزرهای تبلیغاتی که برای برندینگ ساخته می‌شوند نتایج انکار نشدنی را به همراه خواهند داشت. نتیجه دوم این خصیصه این است که در تیزرهایی که به توضیح یک عملیات خاص می‌پردازند مخصوصاً در مورد فیلم‌های آموزشی کاربردهای عمده‌ای دارند.

چگونگی اثربخشی نتایج ذکرشده

اثربخشی و جذابیت رنگ‌ها، برگه‌ها، بافت‌ها و حرکات در کنار صداگذاری یا موسیقی و افکت صدا می‌تواند برندینگ را ایجاد کند؛ یعنی برند یا محصول تبلیغ‌شده را در حافظه مخاطب حکاکی کند و ویژگی‌های برند از قبیل رنگ تم شرکت، نشان‌واره، تایپوگرافی و عناصر دیگر را خواه‌ناخواه در ذهن مخاطب جای دهد. معرفی نشان‌واره‌ها و نمانام‌ها در تمامی رسانه‌های جمعی یا اینترنتی که توسط تیزرها، اعلام برنامه‌ها، آرم‌ها استیشن‌ها، وله، تیتراژها و. انجام می‌شود. این معرفی‌ها اکثراً توسط هنر موشن گرافیک ساخته می‌شود.

نتیجه دوم اثربخشی گرافیک حرکت

گرافیک حرکت بیان بسیار ساده‌ای دارد. تمام اقشار جامعه با دیدن تیزرها در این زمینه می‌توانند مفهوم محتوای ارائه‌شده را درک کنند. این سادگی کمک می‌کند تا برای آموزش و بازاریابی هدف بسیار مفید و تأثیرگذار عمل کند. برای شما یک مثال ساده می‌آورم. شرح و توضیح دادن یک شغل یا فرایندی که قرار است به‌زودی اجرا شود ولی مردم از هیچ جنبه آن اطلاع ندارند این روش به‌شدت پاسخ‌گو است.

سایر نتایج اثربخشی گرافیک حرکت

شخصیت‌های داستان در موشن گرافیک حدوداً کم‌تر از سایر روش‌های فیلم‌سازی است. درنتیجه می‌توان نتیجه گرفت که شدت تأثیر و حک شدن در ذهن اثر تبلیغات و محتوای موشن گرافیکس چیست. به نظر عام مردم اثر آن کمتر از روش‌های دیگری چون پویانمایی و فیلم داستانی است. پس شاید می‌توان گفت تأثیرات سریع و قوی اما ماندگاری کمی کمتر از سایر روش‌ها دارد.

تفاوت‌های فیلم رئال و موشن گرافیکس چیست؟

  1. اولین تفاوت هزینه‌های مصرفی جهت تولید موشن گرافیک بسیار پایین و کم‌تر از فیلم‌های رئال است.
  2. به نظر شما اساسی‌ترین کار موشن گرافیکس چیست. پاسخ این سؤال آموزش و رسانایی مفهوم کلی به بینندگان آن‌هم به‌صورت ساده‌ترین نحو است. چگونه این عمل امکان‌پذیر است؟ باوجود مزیت‌های موشن گرافیک یعنی تصویر وکتور و متحرک و قابلیت صداگذاری می‌توان به‌سادگی مفهوم را به هر نوع بیننده‌ای القا کرد.

مزیت‌های دیگر هنر گرافیک متحرک

  1. حال سؤال این است که مزیت دیگر موشن گرافیکس چیست؟ از امتیازات این هنر خاص می‌توان به ‌به‌روز بودن این هنر و کارایی بالای آن اشاره کرد، تاریخچه کارایی موشن گرافیکس چیست؟ تعجب‌آور است اگر بگویم که ۳ سال در دنیا و ۱ سال در ایران عمومی شده و به طرز حرفه‌ای کاربرد دارد.
  2. بازهم سؤال دیگر مزایای موشن گرافیکس چیست؟ مورد درک قرار گرفتن توسط تمامی اقشار جامعه که خارق‌العاده و پرکاربردترین ویژگی محسوب می‌شود.

کارایی و اهمیت این هنر

  1. این هنر برای شرکت‌های خدماتی خیلی  اهمیت دارد. حتماً می‌پرسید دلیل اهمیت داشتن موشن گرافیکس چیست؟ پاسخ می‌دهم که خدمات در بحث موشن گرافیک دقیق زیبا و جذاب بیان می‌شود؛ و حاصل آن جذب مشتری زیاد است.

پاسخ سؤال اصلی ما

  1. حالا پاسخ سؤال اصلی که پرسیدیم تفاوت فیلم رئال و موشن گرافیک چیست اینجا بیان می‌شود؟ داخل فیلم رئال تصویربرداری از همه مکان‌ها و صحنه‌های گوناگون حتی شهرها و کشورهای مختلف بسیار هزینه دارد؛ اما در موشن گرافیک با چند کلیک و راحت و ساده می‌توان از یک شهر به شهر دیگر و حتی از محیط‌های به محیط‌های دیگر وارد شد.
  2. در محیط این هنر خاص می‌توان از طنز استفاده نمود که این ایده گیرایی و اثر خاص خود را به همراه دارد.

پویانمایی چیست؟

به مجموعه کارهایی که به‌وسیله کامپیوتر یا پویا افزارها منجر به ساخت تصاویر پویا و متحرک می‌شود پویانمایی گفته می‌شود. این هنر از زیرمجموعه‌های گرافیک   است. اکثراً توسط گرافیک‌های دوبعدی ساخته می‌شود. امروزه از گرافیک دوبعدی  به‌طور وسیع برای کارهای کم‌حجم و خروجی‌های سریع استفاده می‌کنند.

تفاوت پویانمایی و موشن گرافیکس چیست؟

تفاوت این پویانمایی با موشن گرافیکس چیست؟ در قسمت‌های قبل توضیح دادیم موشن گرافیکس چیست و در پاسخ دریافتید موشن گرافیک از ایده‌های گرافیک متحرک یا به‌بیان‌دیگر طراحی هنگام حرکت حاصل می‌شوند. چگونه این تحرک به وجود می‌آید؟ حرکت‌گذاری عناصر طراحی مانند شکل‌ها، تایپ و گرافی، ترکیب و غیره این را به وجود می‌آورند. شما با خلاقیت‌های خود می‌توانید به شیوه متنوع حرکت‌گذاری روی آن تصمیم بگیرید.

تفاوت موشن و پویانمایی

اما پویانمایی و شیوه‌های دیگر و فن‌های آن وسیع‌تر می‌باشند. چون موشن گرافیک از طراحی‌های پی‌درپی حاصل می‌شود و عملیات زیادی روی آن تأثیر می‌گذارد؛ در ضمن رساندن پیام برای موشن گرافیک تأثیرگذارتر است که نتیجه آن مؤثر بودن در تبلیغات است. از جانب دیگر انیمیتینگ داستانی و باهدف سرگرمی ساخته می‌شوند اما موشن هم می‌تواند این‌گونه ساخته شود.

نتیجه

در این دوره از زندگی رسانه و تبلیغات نقش عظیمی در زندگی ما انسان‌ها دارد. نقش موشن گرافیکس چیست؟ گرافیک متحرک، یکی از جدیدترین‌های روز است که به‌شدت باهنر و فنّاوری ما سازگار است؛ و برای تبلیغات بسیار مؤثرتر از سایر شیوه‌هاست.
یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن  جذب‌کنندگی مخاطب و کیفیت بالا و همین‌طور حجم کم آن است، رنگ‌هایی که برای ساخت آن استفاده می‌شود جذابیت آن را زیادتر کرده است. یک ویژگی خاص آن مدیریت زمان است که زمان آماده‌سازی یک موشن گرافی باکیفیت به نسبت پایین‌تر از دیگر کارهای ویدئویی است.

توسط | ۱۳۹۷-۱۲-۸ ۰۸:۰۰:۲۷ +۰۳:۳۰ اسفند ۷ام, ۱۳۹۷|خدمات, مقالات, موشن گرافیک|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

یازده + 13 =