نکات و ترفند های سئو را بدانیم!

ترفند-های-سئو

ترفند های سئو

ترفند-های-سئو – وبسایت ها و مقالات بسیاری در زمینه سئو فعالیت دارند. وبسایت رستا آی تی نیز اخیرا مقالات متنوع و مفیدی درباره سئو را منتشر وارائه کرده است. این مقاله که در حال مطالعه هستید. دست آورد اطلاعات چنیدن ساله متخصصین حوزه سئو میباشد. در این مقاله با مجموعه کلی و کامل نکات و ترفند های سئو آشنا میشوید. در پایان نیز فرمی به عنوان چک لیست سئو برای شما طراحی کرده ایم تا بتوانید به بهترین شکل ممکن سایت خود را بهینه کنید.(همین الان از آخر این مقاله چک لیست سئو را دانلود کنید). پیشنهاد میکنیم این مقاله را تا پایان مطالعه و آن را در شبکه های اجتماعی منتشر نمایید تا دوستان و آشنایان شما نیز از آن استفاده کنند.

ترفند های سئو در کلمات کلیدی

ترفند های سئو
                                                      ترفند های سئو در کلمات کلیدی

۱-تحقیق و بررسی کامل کلمه کلیدی

بهتر است قبل از شروع تولید محتوا و نوشتن مقاله، درباره کلمه کلیدی و رقبا تحقیق کنید. اگر درباره اینکه مردم دقیقا از چه کلمات کلیدی برای جستجو استفاده میکنند، تحقیق نکنید، به جای مطمئن بودن دارید به شانستان تکیه می کنید.

۲-کلمه کلیدی با رقابت کم

برای افزایش ترافیک سایت مسلما باید ابتدا از کلمات کلیدی استفاده کنید که رقابت پایینی دارد. از این رو در امر سئو موفق تر هستید.

۳-کلمات کلیدی مشابه

دو کلمه کلیدی”موشن گرافیک” و “موشن گرافی” را نگاه کنید. این دو کلمه بسیار به هم شباهت دارند. تا چند سال پیش برای بدست آوردن رتبه در این دو کلمه کلیدی لازم بود دو مقاله مجزا با این دو کلمه نوشته و سئو کنید. اما امروزه اگر شما یک مقاله عالی با کلمه کلیدی “موشن گرافیک ” بنویسید، گوگل مقاله شما را برای کلمه کلیدی “موشن گرافی” نیز رتبه دهی میکند.

۴-کلمات کلیدی جدید را فراموش نکنید

کلمات کلیدی که در حال رشد و پیشرفت هستند را فراموشن نکنید. یکی از بهترین ابزار ها برای بررسی اینگونه کلمات کلیدی ابزار Google Trends (در مقالات بعدی توضیح داده میشود) است. به عنوان مثال فرض کنید کلمه کلیدی “۲۰ روز تا آغاز مدارس” یکی از جدید ترین ها بوده و هر روز رتبه و جستجو آن افزایش میابد. از این رو شما این فرصت را دارید که زود تر از بقیه و قبل از اینکه رقابت شدید و زیاد شود، وارد ماجرا شوید و سئو سایت خود را بهبود بخشید.

۵-استفاده از کلمات کلیدی هدف دار

فرض کنید در بین تحقیق های انجام داده برای کلمه کلیدی، به عبارت”Google webmaster” بر میخورید. طبق آمار که بررسی مینمایید. این کلمه کلیدی بیشترین جستجو را داشته است. در نگاه اول ممکن است انتخاب آن را به عنوان یک کلمه کلیدی و انجام سئو مفید بدانید. اما نکته اینجاست که بیش از ۹۰ درصد جستجو های این کلمه برای وارد شده به صفحه گوگل وبمستر تولز میباشد.

ترفند های بهینه سازی

و حتی کاربر هیچ توجهی به سایت در رتبه دوم ندارد. اما حال کلمه کلیدی “How to use Google webmaster” را بررسی کنید. امار جستجو این کلمه نیز بسیار بالا است. کاربرانی که این عبارت را جستجو کرده اند بی شک قصد دریافت آموزش و راهنمایی برای گوگل وبمستر تولز را دارند. پس استفاده از این کلمه کلیدی میتواند مناسب باشد.

۶-پیشنهادات جستجو گوگل

گوگل در صفحه نتایج عبارت های پیشنهادی برایجستجو نمایش میدهد. به عنوان مثل اگر کلمه “موشن گرافیک” را جستجو کنیم،گوگل پیشنهادات زیر را به ما میدهد.

این پیشنهادات میتواند در انتخاب کلمه کلیدی مناسب به شما کمک کند.

۷-Autocamplete گوگل را فراموش نکنید

یکی از ترفند های سئو استفاده از  GoogleAutocamplete است. زمانی که یک عبارت را جستجو میکنید دربخش Autocamplete  گوگل پیشنهاداتی را ارائه میکند. از این پیشنهادها میتوانید برای انتخاب کلمه کلیدی مناسب استفاده نمایید.

۸-ابزار انتخاب کلمه کلیدی

علاوه بر پیشنهادات گوگل و Google Autocamplete ، ابزار های دیگر نیز برای ایده های کلمه کلیدی وجود دارد. به عنوان مثال میتوانید از Ubersuggest استفاده کنید. تنها کافیست که کلمه ای را جستجو کنید تا بهترین ایده ها را دریافت نمایید.

۹- مترادفبرای کلمات کلیدی(LSI)

کلمات LSI کلماتی هستند که از لحاظمعنایی با کلمه کلیدی اصلی شما مترادف میباشند. برای دریافت مترادف هر کلمه کلیدیمیتواند از بزار های مختلفی مانند https://lsigraph.com/ استفاده کنید.

۱۰-از انجمن های پرسش و پاسخ استفاده کنید

یکی دیگر از روش های انتخاب کلمه کلیدی استفاده از سوالات موجود در انجمن های پرسش و پاسخ میباشد. یکی از معروف ترین این انجمن ها Quora میباشد. سعی کنید دنبال سئوال هایی باشید که بیشتر پرسیده شده است. زیرا زمانی که یک سوال به تعداد بالا پرسیده شده باشد، بدین معنا است که پاسخ مناسبی برای آن سوال در گوگل وجود ندارد.

۱۱-رقیب را زیر نظر بگیرید

بهتر است رقیب خودتان را زیر نظر بگیرید و یا به عبارتی جاسوسی کنید تا جدید ترین کلمه کلیدی که استفاده کرده و در حال گرفتن رتبه است را متوجه شوید. یکی از بهترین ابزار ها استفاده از سیستم هشدار دهده سایت Ahrefs میباشد(در مقالات بعدی این ابزار آموزش داده میشود).

ترفند های سئو در لینک بیلدینگ

۱۲-لینک سازی فراموش نشود

از ترفند های سئو میتوان لینک سازی را نام برد که به عنوان یک اصل مهم توسط گوگل و دیگر موتور های جستجوگر برای رتبه بندی سایت ها استفاده میشود. لینک بیلدینگ درواقع لینک هایی است که از سایت های خارجی به سایت شما داده میشود.

۱۳-گرفتن لینک از سایت هایی که DR بالایی دارند

امتیازDR  یا همان آتوریتی سایت، معیاری قدرتمند برای تشخیص میزان موفقیت وبسایت است. بنابراین سعی کنید از سایت هایی که DR بالایی دارند لینک بگیرید. برای شناسایی اینگونه سایت ها میتوانید از ابزار Site Explorer استفاده کنید.

ابزار Open Site Explorer در سایت moz.com

برای استفاده از ابزار  Site Explorerدر سایت moz.com ابتدا وارد لینک https://moz.com/link-explorer/ شوید. سپس در فیلد مربوطه آدرس URL سایت مورد نظر را وارد کرده و بر روی دکمه search کلیک کنید.

پس از کلیک بر روی دکمه Search وبسایت moz.com آدرس سایت وارد شده را بررسی کرده و امتیاز آتوریتی سایت را در بخش Domain Authority نمایش میدهد. شما در هر ۲۴ ساعت میتواند ۳ URL را با این ابزار به صورت رایگان بررسی کنید.

ابزار Site Explorer در سایت Ahrefs.com

یکی دیگر از وبسایت های بررسی امتیاز UR سایت، وبسایت قدرتمند Ahrefs.com است. برای استفاده از ابزار  Site Explprer ابتدا وارد لینک https://ahrefs.com/site-explorer شوید. سپس آدرس URLمورد نظر را وارد کرده و بر روی دکمه “Explprer” کلیک نمایید.

پس از کلیک بر روی دکمه “Explprer” امتیاز آتوریتی سایت در بخش DR نمایش داده میشود.

۱۴- لینک دهی داخل متن

یکی دیگر از ترفند های سئو لینک دهی داخل مطالب و مقالات میباشد. گوگل به کلیک شدن بر روی لینک ها اهمیت میدهد. بنابراین استفاده از لینک داخل متن میتواند شانس کلیک شدن بر روی آن بیشتر کند.

۱۵-داده ها و رسانه های زیبا برای جذب لینک مفید است

یکی از ترفند های سئو این است که در متن مقاله هایتان از داده های زیا ماننده تصاویر استفاده کنید. کاربران به تصاویر با کیفیت و هنری خیلی علاقه دارند. استفاده از اینگونه رسانه ها باعث میشود کاربر مقاله را دوس داشته باشد و آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارد. از این رو باعث افزایش لینک بیلدینگ های شما به صورت کاملا طبیعی میشود.

۱۶-از ویکی پدیا لینک بگیرید

همان‌طور که میدانید ویکی‌پدیا یکی از قدرتمندترین وب‌سایت‌های دنیا است که لینک دهی به آن برای هر وب‌سایتی بسیار ارزشمند است. برای لینک گرفتن از ویکی‌پدیا باید در آن فعال بود و مقالات را ویرایش و بازسازی کرد تا فرصت لینک گرفتن به شما داده شود.

دریافت لینک از ویکی‌پدیا بسیار باارزش است و به رتبه‌بندی و سئو کلاه‌سفید شما کمک می‌کند. ایجاد یک حساب کاربری رایگان در ویکی‌پدیا و شرع فعالیت در آن اولی قدم می‌باشد. بدین منظور پس از ورود به سایت https://fa.wikipedia.org از گوشه سمت بالابر روی ایجاد حساب کاربری کلیک کنید:

پس از کلیک بر روی ایجاد حساب کاربری به صفحه زیر منتقل می‌شوید.

در این صفحه اطلاعات شخصی خود را تکمیل و بر روی دکمه حسابتان را بسازید کلیک کنید. پس از ایجاد حساب از منوی بالا روی صفحه تمرین کلیک کنید تا وارد صفحه نوشتن شوید. ازآن‌پس می‌توانید نوشته‌ها را ویرایش کنید و نوشته‌های جدید قرار دهید.

۱۷-برند خود را به لینک تبدیل کنید

در سراسر اینترنت امکان استفاده از نام و برند شما در سایت ها و صفحات اینترنتی مختلف وجود دارد. اما امکان دارد که آنها به سایت شما لینک نداده باشند. بدین منظور تنها کافیست یک هشدار دهنده برای برند سایت خود درست کنید. سپس با آن وبسایت ها در ارتباط باشید و برند خود را به لینک تبدیل کنید.

۱۸-ارائه خدمت و کسب لینک بیلدینگ

در بین ترفند های سئو میتوان این مورد را اضافه کرد؛ بازاریابی کنید. به عنوان مثال اگر در حوزه موشن گرافیک کار میکنید. یک ویدئو موشن برای یکی از وبسایت ها و ارگان های معروف طراحی کنید و آن را به صورت رایگان در اختیار آنها قرار دهید و در عوض از آن ها یک لینک بیلدینگ درخواست کنید.

امکان دارد در گشت و گذار های اینترنتی خود متوجه شده باشید که افرادی از مقالات و یا تصاویر شما به صورت کپی استفاده میکنند. در این صورت میتوانید با آنها در ارتباط باشید و از آنها بخواهید در مقابل استفاده از تصاویر شما، به شما یک لینک بدهند.

۱۹-خبرنامه و لینک دهی

ارسال خبرنامه به صورت ایمیل میتواند یکی دیگر از ترفند های سئو و دریافت لینک بیلدینگ باشد. بدین منظور میتوانید از سایت buzzstream برای ارسال ایمیل دست جمعی استفاده کنید. (این بسایت در ایران فیلتر شده است و استفاده از آن نیاز به فیلتر شکن دارد و همچنین ابزار buzzstream مجانی نیست اما یکی از بهترین ابزار ها در این زمینه میباشد). اما اگر از سیستم های تولید محتوا مانند وردپرس استفاده میکنید، ابزار و افزونه های بسیاری برای این کار وجود دارد.

پس از ارسال خبرنامه، حال باید بررسی کنید کدام افراد ایمیل ها را بازدید کرده و بر روی لینک شما کلیک کرده اند و چه افرای ایمیل را باز ولی روی لینک کلیک نکرده و یا حتی چه افرادی اصلا ایمیل شما را باز نکرده اند. بدین منظور میتوانید از ابزار رایگان و مجانی yesware استفاده کنید.

آموزش استفاده از yesware

ابتدا وارد سایت yesware به آدرس https://www.yesware.com/ شوید. سپس بر روی دکمه “”Get Start For Free کلیک کنید.

پس از کلیک بر روی دکمه “”Get Start For Free وارد صفحه sign-up میشوید. در این صفحه گزینه Gmail را انتخاب کند و بر روی دکمه “Get Started” کلیک کنید.

حال باید وارد حساب جیمیل خود شوید. پس از آن وارد صفحه قوانین yesware میشود. گزینه مربوطه را تک بزنید و بر روی دکمه”ACCEPT” کلیک نمایید.

بعد از قبول قوانین وارد صفحه اکستنشن های مرورگر میشوید تا نرم افزار و اکستنشن مربوطه روی مرورگر شما نصب شود. من از مرورگر گوگل کورم استفاده کرده ام.

حال به صفحه جیمیل منتقل میشود. ابزار مربوط به yesware به جیمیل اضافه شده است.

ترفندهای سئو در On-page

۰-کلمه کلیدی در تگ عنوان

مطمئن باشید که تمامی صفحات سایت شما دارای تگ عنوان باشد و در آن عنوان ها یک بار (فقط یک بار) کلمه کلیدی اصلی خود را قرار دهید.

۲۱- عنوان باید طول مناسب داشته باشد

در ترفند های سئو میتوان به طول تگ عنوان نیز اشاره کرد. زمانی که با استفاده از نسخه دسکتاپ وارد مرورگر شوید. تنها ۵۰۰ پیکسل عرض برای تگ عنوان در گوگل در نظر گرفته شده است. این یعنی بیشتر از ۵۰۰ پیکسل را گوگل نمایش نمی دهند و از سه نقطه (…) استفاده میکند.

به صورت کلی اندازه ۵۵ کارکتر برای تگ عنوان کاملا مناسب است. شما میتوانید از ابزار رایگان searchwilderness برای بررسی وضعیت تگ عنوان خود استفاده کنید. بدین منظور وارد لینک https://searchwilderness.com/tools/pixel-length/ شوید.

اطلاعات مورد نظر را طبق توضیحات تصویر بالا وارد کرده و از این ابزار به صورت رایگان استفاده کنید. توجه داشته باشید، مقدار استاندارد تگ عنوان ۵۵ کارکتر میباشد.

۲۲-عنوان را برای کاربران بنویسید

درست است که فقط ۵۵ کارکتر فضا برای عنوان دارید، اما با کمی تفکر میتوانید بهترین جملات را در این فضا جای دهید. عنوان باید گیرا و جذاب باشد و احساسات کاربران را تحریک کند که روی آن کلیک شود. یکی از ترفند های سئو استفاده از عنوانی جذاب است که کاربران را به خود جذب کند و باعث افزایش کلیک شما شود.

۲۳-برند در عنوان نباشد

اصلا لزومی ندارد نام برند وشرکت خود را در تک عنوان وارد کنید. با این کار فقط چند کارکتر از عنوان را از دست میدهد. گوگل خود به صورت پیش فرض نما برند شما را به پایان تگ اضافه کنید.

۲۴-از کارکتر ها استفاده بهینه کنید

بدون نیاز و بی جهت از کلمات اضافه مانند کلمات رابط یا ایست واژه ها استفاده نکنید ( و، در، از، یا، یک، است، بود و..)

۲۵-بهترین {شرکت} برای {موشن گرافیک}

در بین ترفند های سئو میتوان به این گزینه نیز اشاره کرد. اکثر کاربران برای پیدا کردن محصول و خدمات مور نیازشان از کلمه ” بهترین ” استفاده میکنند. پس کمترین کاری که کلمه بهترین میکند این است که کاربران را به مشتری و خریدار شما تبدیل میکند.

۲۶-متای توضیحات منحصر به فرد

برای صفحات خود توضیحات متای منحصر به فرد بنویسید. گوگل بعضی مواقع به صورت پیش فرض قسمتی از متن شما را به عنوان توضیحات متا نمایش میدهد. اما شما میتوانید برای صفحات خود توضیح متای عالی بنویسید. درواقع نوشتن یک توضیح متا عالی میتواند یکی از ترفند های سئو باشد.

۲۷-کلمه کلیدی را در توضیحات متا قرار دهید

استفاده از کلمه کلیدی در توضیحات متا باعث میشود هنگام جستجو کاربر آن کلمه به صورت بولد(Bold) نمایش داده شود.

۲۸-طول مناسب برای توضیحات متا

در ترفندهای سئو بالا تر به طول تگ عنوان اشاره کردیم. اما طول توضیحات متا نیز بسیار مهم است. مقدار استاندارد برای توضیحات متا ۱۵۵ کارکتر است. شما میتوانید از ابزار رایگان searchwilderness که بالاتر توضیح دادیم برای این منظور استفاده کنید.

۲۹-از تگ H1 استفاده کنید

این اطمینان را حاصل کنید که در تمامی صفحات وبسایتتان از تگ H1 استفاده کنید. به این نکته توجه داشته باشید که از تگ های H1 تکراری در صفحات خود استفاده نکنید.

۳۰-کلمه کلیدی را در تگ H1 قرار دهید

استفاده و قرار دادن کلمه کلیدی در تگ H1 یکی از مهم ترین ترفند های سئو میباشد که باید حتما راعایت کنید. اما زیاده روی نکنید! استفاده از کلمه کلیدی یکبار کافیست.

۳۱-تگ های H2 و H3 را فراموش نکنید

در صفحات خود یک تگ H1 استفاده کنید و بقیه تگ ها و سر تیتر ها را از H2 و H3 استفاده کنید. بهتر است زرنگی کنید و در این تگ ها نیز از کلمه کلیدی استفاده نمایید.

۳۲-کلمات LSL را تگ ها قرار دهید

کلمات LSI کلماتی هستند که از لحاظ معنایی با کلمه کلیدی اصلی شما مترادف میباشند. برای دریافت مترادف هر کلمه کلیدی میتواند از بزار های مختلفی مانند https://lsigraph.com/ استفاده کنید.

یکی از ترفند های سئو استفاده از همین کلمات مترادف یا به اختصار LSL در تگ های H1، H2 و H3 میباشد.

۳۳-محتوا، پادشاه است

کاربران برای مطالعه محتوا، وارد سایت شما میشوند. بنابراین باید محتوا را به گونه ای نوشته باشید که کاربر از آن لذت ببرد. عنوان را حتما در بالای بالا قرار دهید تا بدون نیاز به اسکرول قابل مشاهده باشد. خیلی از کاربران فقط قسمت جمع بندی و نتیجه گیری محتوا را مطالعه میکنند. پس در این بخش ها از جملات مناسبی استفاده کنید که کاربر را به مطالعه کامل مقاله وسوسه کند.

۳۴-تبلیغات اضافه ممنوع

اگر از بحث الگوریتم های گوگل بگذریم، استفاده بیش از حد و نا به جا از تبلیغات باعث آزر کاربر شده و مخاطبین خود را از دست میدهد. سعی کنید از تبلیغات در پایان صفحه ها و یا در کناره ها استفاده کنید. استفاده کردن از تبلیغات در بالا باعث میشود کاربر مجبور به اسکرول شود تا محتوای اصلی سایت را مشاهده کند، همین موضوع باعث میشود که سایت شما را ترک کند.

۳۵-به لینک های پولی ویژگی nofollow اضافه کنید

لینک هایی پولی هستند که PageRank گوگل را انتقال داده و نتایج جستجو را تحت تاثیر قرار میدهند. بنابراین به هرلینکی که از آن پول میگیرید، ویژگی nofollow اضافه کنید. ( بهتر است این توصیه را جدی بگیرید).

Paid Link

۳۶-آدرس های URL کوتاه و گویا استفاده کنید

بهتر است از آدرس URL های کوتاه استفاده کنید و در آن ها حتما کلمه کلیدی را قرار دهید. با این کار علاوه بر زیبایی، یکی از مهمترین ترفند های سئو را نیز رعایت کرده اید. به عنوان مثال، به آدرس URL همین پست که در حال مطالعه هستید نگاه کنید!!

۳۷-اطلاعات تماس را وارد کنید

یکی از مهترین ترفند های سئو این است که به گوگل اعتماد بدهید. یا به عبارتی گوگل باید از سایت شما اطمینان حاصل کند. یکی از راحت ترین کار برا این موضوع، وارد کردن اطلاعات تماس در بخش های مختلف سایت مانند فوتر (footer) است. همچین میتواند از نقشه گوگل در سایت خود استفاده کنید و آدرس محل کسب و کار خود را در آن قرار دهید.

۳۸-اطلاعات Whois را عمومی کنید

هر فردی در هر نقطه از دنیا، زمانی که اقدام به ثبت و خرید دامنه میکند، اطلاعاتی را به عنوان صاحب دامین وارد میکند. این اطلاعات در واقع همان Whois دامنه میباشد. به شما پیشنهاد میکنم مشاهده این اطلاعات را برای همه کاربران عمومی قرار دهید تا اطمینان و اعتماد آنها نسبت به شما افزایش یابد.

راه های زیادی برای مشاده Whois دامنه ها وجود دارد که یکی از آنها استفاده از سایت https://who.is می باشد.

۳۹-استفاده از www یا بدونwww

تفاوتی ندارد که آدرسURL شما دارایwww  باشد یا نباشد. در واقع برای گوگل هیچ تفاوتی ندارد که در آدرس ULR شما www باشد یا نباشد. اما بسیار مهم است که فقط یکی از آنها باشد(نه هر دو). این بسیار تعجب آور است که هر دو آدرس www.rastair.ir و rastait.ir یکی باشد و شما را به یک صفحه ارسال کند. در این صورت گوگل این صفحه را دو صفحه مجزا با محتوای تکراری فرض میکند. این باعث افت شدید رتبه سایت شما میشود. پس یکی از آنها را انتخاب کنید.

۴۰-سرعت بارگذاری و لود سایت را افزایش دهید

از ترفند های سئو میتوان سرعت لود را نام برد. زمانی که دو وبسایت از همه نظر بهینه باشند ولی یکی دارای سرعت لود عالی و دیگر سرعت پایین باشد، در رتبه بندی سایتی که سرعا لود عالی دارد، رتبه بهتر میگیرد.

ابزار های بسیاری برای تست سرعت سایت وجود دارد. یکی از بهترین آنها ابزار    GTmetrix می باشد. پیشنهاد میکنم مقاله مربوط به این ابزار را مطالعه کند و راه حل های ارائه شده برای افزایش سرعت سایت را انجام دهید.

۴۱-در وردپرس از افزونه هایCashing  استفاده کنید

اگر از سیستم تولید محتوا وردپرس استفاده میکنید، حتما یک افزونه Cashing استفاده کنید. این افزونه ها سرعت لود و بارگذاری سایت را به اندازه چشم گیری افزایش میدهد. یکی از بهترین افزونه ها در این زمینه WP Rocket میباشد. این افزونه با امکانات بالا یکی از بهترین گزینه ها در زمینه Cashing میباشد. در مقالات بعدی رستا آی تی این افزونه به صورت کامل توضیح داده میشود.

۴۲-افزونهYoast  در وردپرس فراموش نشود

به جرئت میتوان گفت یکی از بهترین و کامل ترین افزونه های سئو وردپرس، افزونه Yoast seo میباشد. این شرکت قدرتمند ۶ افزونه عالی برای سئو وردپرس ارائه کرده است. ( مقاله سئو وردپرس با Yoast seo ) را مطالعه نمایید . فقط یک نکته! تمامی نکات گفته شده در این مقاله، با این افزونه قابل بررسی و اجرا است!!

ترفند های سئو در تولید محتوا

۴۳-محتوای رقیب را زیر نظر بگیرد

محتوا هایی که رقیب های شما منتشر کرده اند را مطالعه کنید. آن ها را بررسی و یک محتوا بهتر از آنها ارائه دهید.

۴۴-از پست های لیستی استفاده کنید

تجربه نشان داده است که امکان کلیک بر روی پست های لیسی بسیار بالا تر است. پس پست هایی بنویسید و آنها را با اعداد لیست کنید.

۴۵-از نگارش ساده استفاده کنید

محتوا را به گونه ای بنویسید که برای مطالعه و خواندن بسیار سایده باشید. تا حد امکان از کلمات سخت و دشوار استفاده نکنید. از جملات کوتاه و ساده در پاراگراف های کوتاه استفاده کنید. متن را بخش بندی کرده و هر بخش را با اعداد یا bullet point از هم جدا کنید.

۴۶-از ابزار ویراستاری استفاده کنید

برای رفع خطا های نگارشی میتوانید از ابزار های ویراستاری استفاده کنید. یکی از بهترین این ابزار ها Hemingway میباشد.

این ابزار برای زبان فارسی کاربرد ندارد. اما ابزاری مانند ویراستار فارسی که روی نرم افزار مایکروسافت ورد نصب میشود، میتواند به شما کمک کند.

۴۷-اشتباهات قواعدی را برطرف کنید

ابزار های زیادی برای بر طرف کردن اشتباهات قواعدی وجود دارد که کی از بهترین آنها  Grammarlyمیباشد. این ابزار در مرورگر گوگل کروم استفاده میشود و فقط برای زبان انگلیسی میباشد.

۴۸-مقالات جامع و کامل

تحقیقات نشان داده که مقالاتی که طولانی تر هستند رتبه بهتری دارند. البته به به این منظور که فقط متن طولانی باشد، کیفیت نیز بسیار مهم است. اما از کلمات الکی استفاده نکنید. اگر متن باید کوتاه باشید، بگذارید باشد. درواقع باید محتوایی کامل و جامع تولید کنید.

۴۹-چگالی و تراکم کلمه کلیدی اصلا مهم نیست

هیچ اهمیتی ندارد که به تراکم کلمه کلیدی در متن بپردازید. بهتر است بدون برنامه ریزی شروع کنید و در پایان متوجه میشیود که از کلمات کلیدی به خوبی استفاده شده است. نگذارید نگارش با کلمه های تکراری از بین برود!

۵۰-LSL نیز مهم است

یکی از مهم ترین ترفند های سئو همین LSL ها میباشد. اگر دقت کرده باشید این بار چند است که به استفاده از آنها تاکید میکنیم. از مترادف کلمات نیز در متن مقاله خود استفاده کنید.

۵۱-تصویر فراموش نشود

استفاده از تصاویر در متن یکی از ترفند های سئو میباشد. تصاویر باعث میشود مخاطب جذب متن شود و مدت زمان بیشتری را در سایت شما سپری کند. اما توجه داشته باشید که تصاویر با کیفیت و زیا باشیند. از این رو ظاهر سایت شما نیز زیبا و جذاب میشود.

۵۲-لینک داخلی بسیار مهم است

استفاده از لینک داخلی باعث کاهش پرش سایت میشود. درواقع زمانی که در محتوا به جاهای مختلف سایت لینک داخلی دهید، علاوه بر اینکه بازدید آن صفحات افزایش پیدا میکند، کاربر زمان بیشتری را در سایت شما سپری کرده و پرش سایت کاهش میباد.

۵۳-لینک خارجی

طبق تحقیقات انجام شده استفاده از لینک خارجی نیز در سئو اثر دارد و از ترفند های سئو حساب میشود. علاوه بر این استفاده از لینک های خارجی باعث میشود ارتباط شما با سایت های دیگر بهبود بخشد. بهتر است لینک خارجی در یک تب جداگانه باز شود تا بازدید کننده سایت شما نیز باقی بماند.

۵۴-مقدمه عالی اهمیت بالایی دارد

بالاتر گفته شد که نوشتن یک عنوان و جمع بندی جذاب بسیار مهم است. حال میگوییم مقدمه نیز مهم است! سعی کنید مقدمه ای کوتاه بنویسید و در آن به کاربر خلاصه وضعیت کل محتوا را بدهید.

ترفند های سئو در تصاویر

۵۵-از خاصیت Alt و متن جایگزین استفاده کنید

استفاده از تصاویر در وبسیات بسیار مهم است، به خصوص اگر وبسیاتی فروشگاهی دارد. اکثر کاربران برای جستجو محصول خود، اول وارد صفحه تصاویر گوگل میشوند.

ربات های گوگل هنوز آنقدر پیشرفته نشده است که تشخیص دهد تصویر چه چیزی را نشان میدهد. به همین خاطر استفاده از خاصیت Alt یا متن جایگزین بسیار مهم است.

۵۶-کاهش حجم تصاویر

گفتم که استفاده از تصاویر مهم است. اما کاهش حجم دادن آنها امری مهم تر میباشد. بدین منظور اگر از سیستم تولید محتوا وردپرس استفاده میکنید، میتواند از افزونه قدرتمند Imagify استفاده کنید. اما وبسیات های زیادی برای این کار نیز وجود دارد که یکی از بهترین آنها tinypng میباشد.

نکات عمومی ترفند های سئو

۵۷-سایت را برای موبایل بهینه کنید

ازآنجایی‌که استفاده از تلفن‌های همراه زیاد شده و اینترنت‌های همراه با قیمت‌های مناسب و سرعت عالی در خدمت عموم قرارگرفته است، کاربران موبایل و گشت گذار اینترنتی بسیار زیاد شده است. ازاین‌رو بهینه‌سازی سایت برای موبایل یکی از مهم‌ترین ترفند های سئو می‌باشد.

اگر از سیستم تولید محتوا وردپرس استفاده میکنید، بهتر است از قالب های ریسپانسیو و واکنش گرا استفاده کنید. همچنین افزاری های مختلفی برای این کار وجود دارد.

ابزار های بسیاری برای تست ریسپانسیو بودن سایت وجود دارد، یکی از بهترین آنها ابزار xrespond میباشد.

۵۸-روی صفحه ۴۰۴ کار کنید

اکثر مهدیران به صفحه ۴۰۴ هیچ اهمیتی نمی دهند، اما یکی از مهم ترین ترفند های سئو همین صفحه ۴۰۴ میباشد. یک صفحه زیبا و جذاب طراحی کنید و کاربر را به دیگر صفحات وبسایت منتقل کنید تا پرش سایت کم شود.

۵۹-گواهینامه SSL نصب کنید

گواهینامه SSL برای افزایش امنیت استفاده میشود که اخیر توسط گوگل به سایت هایی که از این گواهینامه ها استفاده میکنند، رتبه بهتری میدهد. پس سعی کنید یک گواهینمامه SSL برای سایت خود تهیه نمایید. ( در سایت Let’s Encryt میتواند یک گواهینامه SSL به صورت رایگان دریافت کنید.

۶۰-بیخیال شبکه های اجتماعی نشوید

نظرات مختلفی وجود دارد که شبکه های اجتماعی به صورت مستقیم روی رتبه سایت تاثیر ندارد. اما این بدین معنا نیست که بیخیال آنها شوید. حداقل کاری که شبکه های اجتماعی میکنند، پخش سریع مطالب و محتوا شماست و باعث افزایش لینک میشود. همچنین کاربران در سراسر دنیا با سایت و خدمات شما آشنا میشنوند.

چک لیست سئو

حال که با مهم ترین ترفند های سئو آشناشدید؛ با استفاده از چک لیستی که توسط سایت رستا آی تی تهیه شده است میتوانید دربهبود سایت خود برنامه ریزی کنید. پیشنهاد ما دانلود و استفاده از این چک لیستاست. این فایل را میتوانید به صورت کاملا رایگان دریافت کنید. درقبال دریافترایگان این فایل کافیست این مقاله را برای دوستان و همکاران خود ارسال نمایید.

جمع بندی

۶۰ مورد از مهم ترین ترفند های سئو را مطالعه کرده و آموختید. بسیار سپاسگذاریم از اینکه با رستا آی تی همراه بودید. اگر ترفند دیگری مد نظر دارد، برای ما در بخش دیدگان بیان کنید تا بعد از بررسی آن را آموزش دهیم. با رستا آی تی در مقالات بعدی همراه باشید.

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا