آموزش طراحی موشن گرافیک

/, مقالات, موشن گرافیک/آموزش طراحی موشن گرافیک

آموزش طراحی موشن گرافیک

موشن گرافیک و انیمیشن یکی از ابزارهای تبلیغاتی است که به جذب بیشتر مشتریان منجر می‌گردد. motion graphic به ویدئوها یا انیمیشن‌های کوتاهی اطلاق می‌گردد که معمولاً برای اهداف تبلیغاتی ساخته می‌شوند. ناگفته نمایند که نوع غیر تبلیغاتی آن‌ها نیز که برای انتقال یک مفهوم و یا یک نکته آموزش ساخته می‌شود بسیار مفید است و در جلب توجه و به خاطر سپاری مطلب در نظر بینندگان بسیار اهمیت دارد. در این مقاله قصد داریم تا با شما همراه شویم و آموزش طراحی موشن گرافیک را به صورت پایه‌ای و از صفر آموزش دهیم.

ابزار و پیش‌نیازهای آموزش طراحی موشن گرافیک

قبل از اینکه شروع به آموزش طراحی موشن گرافیک کنیم اجازه دهید که ابزار و نرم افزارهای ضروری برای آموزش طراحی موشن گرافیک را به شما معرف کنیم. این نرم‌افزارها می‌توانند هرکدام نقش کلیدی را در طراحی یک تیزر تبلیغاتی داشته باشند.

۱_فتوشاپ

فتوشاپ جزء ضروریات آموزش طراحی موشن گرافیک نیست. ولی برای اینکه کار شما در بعضی موارد آسان‌تر گردد لازم است که آن را در سیستم خود نصب داشته باشید.

آموزش طراحی موشن گرافیک 1

۲_ایلوستریتور

ایلوستریتور هم همانند فتوشاپ یکی دیگر از نرم‌افزارهای شرکت ادوبی است که برای آموزش طراحی موشن گرافیک لازم است در سیستم خود داشته باشید. ایلوستریتور ابزاری ضروری برای آموزش طراحی موشن گرافیک است. در واقع شما برای طراحی کاراکترهایی که در ساخت یک تیزر تبلیغاتی به کار می‌برید لازم است تا این نرم افزار را داشته باشید.

آموزش طراحی موشن گرافیک 2

۳_ افترافکت

شاید مهم‌ترین و کلیدی‌ترین ابزار آموزش طراحی موشن گرافیک نرم افزار افترافکت می‌باشد. این نرم افزار از مجموعه نرم افزارهای شرکت ادوبی است. در واقع تمامی افکت‌ها و تمامی مواردی که با ایلوستریتور و فتوشاپ و نرم افزارهای گرافیکی دیگر مانند cinema4d ساخته می‌شوند در این نرم افزار برای ترکیب و صداگذاری قرار می‌گیرند.

آموزش طراحی موشن گرافیک 3

۴_فلش

یکی دیگر از برنامه‌های ساخته شده توسط شرکت ادوبی که برای آموزش طراحی موشن گرافیک لازم است داشته باشید فلش است. این نرم افزار ابزاری برای طراحی و تولید بازی‌ها، فیلم‌ها و برنامه‌های دیگر اینترنتی ساخته شده است.

آموزش طراحی موشن گرافیک 4

نکته‌ای که در این مورد وجود دارداین است که شما با جست و جویی ساده در نت می‌توانید پکیج کامل نرم‌افزارهای adobe را دانلود و نصب نمایید. برای این منظور می‌توانید عبارت دانلود cs6 master collection را جست و جو و دانلود نمایید. این مجموعه شامل تمامی نرم افزارهای مفید و پرکاربرد شرکت ادوبی است که برای راحتی کار شما می‌توانید آن‌ها را از اینجا دانلود کنید. علاوه بر نرم‌افزارها کرک و شماره سریال نرم افزار را نیز می‌توانید در اینجا داشته باشید.

 ایجاد یکComposition قدم اول آموزش طراحی موشن گرافیک

در اولین مرحله از آموزش طراحی موشن گرافیک نرم افزار افترافکتس را باز می‌کنیم. در نگاه اول با پنجره‌ای مطابق با پنجره زیر رو به رو خواهید شد.

آموزش طراحی موشن گرافیک 5

برای شروع آموزش طراحی موشن گرافیک لازم است که روی new Composition کلیک کرده و یک کامپوزیشن جدید بسازید برای این منظور مطابق با شکل زیر روی ناحیه مورد نظر کلیک کنید.

آموزش طراحی موشن گرافیک 6

بعد از باز شدن پنجره Composition با تصویری مطابق شکل زیر رو به رو خواهید شد.

آموزش طراحی موشن گرافیک 7

در پنجره پیش رو با اطلاعات و مشخصات Composition جدید رو به رو خواهید شد. این مشخصات شامل نام، ابعاد شامل پهنا و ارتفاع، سرعت فریم، رزولوشن، رنگ بک گراند است. پس از تنظیم مشخصات و کلیک بر روی کلمه ok با ترکیب‌بندی جدید با ویژگی‌های زیر نمایان می‌شود. به دلیل اینکه در مرحله قبل رنگ Composition را زرد انتخاب کردیم در شکل زیر رنگ زرد نمایان شد.

Composition چیست

قبل از ادامه کار آموزش طراحی موشن گرافیک بهتر است اندکی با مفهوم Composition آشنا شوید. کلمه Composition در لغت به معنای ترکیب‌بندی است. در نرم افزار افترافکتس نیز ما با همین مفهوم سرو کار داریم. به عبارت ساده‌تر ترکیب‌بندی به معنی ترکیب کردن چند عنصر و فایل از جمله فایل‌های فتوشاپ، فایل‌های ویدئویی، فایل‌های ایلوستریتور و … است. با ترکیب این موارد و موارد دیگر است که یک انیمیشن یا تیزر شکل می‌گیرد. در واقع Composition محل ترکیب کردن چندین فایل و ساخت یک فایل جدید است.

آموزش طراحی موشن گرافیک 8

در مرحله بعد می‌توان لایه بعدی (عکس) روی این صفحه اضافه کرد. در این آموزش یک توپ قرار است به این کامپوزیشن اضافه کنیم. برای این کار روی قسمت مورد نظر کلیک نمایید.

آموزش طراحی موشن گرافیک 9

و فایل مورد نظر (عکس توپ) را از سیستم خود انتخاب می‌کنیم.

آموزش طراحی موشن گرافیک 10

با انتخاب فایل مورد نظر تصویر مورد نظر در پنل مربوطه قرار می‌گیرد. در زیر تصویر مورد نظر را می‌بینید که مشخصات آن نیز در پنل project نمایان شده است.

پنل project

پنل project که در شکل زیر با رنگ آبی مشخص شده است مشخصات یک پروژه را اعم از اندازه، زمان، رنگ و… نشان می دهد.

آموزش طراحی موشن گرافیک 11

برای انتقال این عکس به کامپوزیشن یا همان صفحه زرد رنگ خود کافی است آن را با کلیک کردن و کشیدن به قسمت Composition انتقال دهید. در شکل زیر مسیر فلش‌ها نشان دهنده مراحل کار است. ۱(فلش قرمز رنگ انتقال تصویر به کامپوزیشن) ۲(فلش بنفش نمایان شدن تصویر در صفحه زرد رنگ)

آموزش طراحی موشن گرافیک 12

پس از انتقال تصویر می‌توان با انتخاب فلش پایین رو و گزینه transform تنظیمات تصویر در ترکیب‌بندی را مشاهده کرد.

آموزش طراحی موشن گرافیک 13

قسمت transform

گزینه ها و ابزارهای این قسمت با کیک بر روی فلش پایین رو نمایان می شوند.

opacity: می‌توان با کم و زیاد کردن درصد آن تصویر را محو یا پدیدار کرد.
rotation: برای چرخش تصویر کاربرد دارد
scale: اندازه تصویر که می‌توان آن را کم و زیاد کرد. در کنار اعداد این قسمت گزینه‌ای شبیه به زنجیر وجود دارد که اگر آن را بردارید تصویر دفرمه می‌گردد.
position: موقعیت تصویر در برگه است که می‌توان مکان آن را تغییر داد
anchor point: نقطه تمرکز تصویر است. در واقع تصویر در موقع چرخش حول این محور چرخ خواهد خورد. با تغییر این قسمت و کشیدن آن به طرفین تصویر جهت چرخش تصویر از وسط به طرفین تغییر خواهد کرد.

آموزش طراحی موشن گرافیک 14

برای ساخت موشن ما با همین قسمت transform سروکار داریم. برای اینکه تنظیمات را به حالت پیش‌فرض برگردانیم از قسمت ریست استفاده می‌کنیم. برای ساخت انیمیشن با خصوصیاتی که در قسمت قبل عنوان شد از stop bach استفاده می‌شود. برای این منظور روی این قسمت کلیک کرده و زمان و مکان دلخواه حرکت تصویر را تعیین می‌کنیم.

آموزش طراحی موشن گرافیک 15

آیکون stop bach

با کلیک روی این قسمت و تنظیم زمان حرکت تصویر در قسمت تایم لاین می‌توان یک انیمیشن ساده را طراحی و اجرا کرد. در شکل زیر قسمتی که با فلش نشان داده شده است برای تنظیم زمان دلخواه در حین کار است.

آموزش طراحی موشن گرافیک 16

گزینه graph edithor

ذکر یک نکته در اینجا حائز اهمیت می‌باشد که برای تنظیم سرعت و کم و زیاد شدن آن از گزینه graph edithor می‌توان استفاده نمود.

آموزش طراحی موشن گرافیک 17

برای دیدن گراف ادیتور روی قسمت مربوطه کلیک کرده و می‌توان با توجه به نمودار سرعت آن را کم و زیاد کرد و به نتیجه دلخواه دست یافت.

آموزش طراحی موشن گرافیک 18

برای زوم کردن و بررسی بیشتر فریم می‌توان روی ابزار زوم در قسمت پایین کلیک کرده و به طور دقیق‌تری سرعت حرکت را بررسی نمایید.

آموزش طراحی موشن گرافیک 19

برای اجرا کردن انیمیشن ساخته شده دکمه‌ی play را کلیک می‌کنیم.

آشنایی با ابزار shape در نرم افزار افترافکتس

در این قسمت آموزش طراحی موشن گرافیک با ابزار shape آشنا خواهید شد. برای شروع ابتدا یک کامپوزیشن جدید مطابق با آنچه گفته شد ایجاد می‌کنیم. در قسمت بعد ما با دو گزینه سرو کار داریم. یکی قلم که به کمک آن شکل‌های جدید و مورد نظر خود را ایجاد کنیم. دومی شکل‌های از پیش آماده و پیش‌فرض نرم‌افزار است که می‌توان به کمک آن‌ها شکل‌های لازم را ترسیم کنیم. این دو ابزار هم همانند دیگر نرم افزارها دارای تنظیماتی است که می‌توان رنگ و اندازه و دیگر مشخصات شکل مورد نظر را تغییر داد.

آموزش طراحی موشن گرافیک 20

نتیجه

در این مقاله مقدمات آموزش طراحی موشن گرافیک را به اختصار مطالعه نمودید. برای
آموزش طراحی موشن گرافیک لازم است تا نرم افزارهایی چون افترافکتس، پریمیر، ایوستریتور و… فراگرفته شوند. در این مقاله با برخی از ابزارها و قابلیت‌های نرم افزار افترافکت چون کامپوزیشن، تایم لاین، شیپ و… آشنا شدید. برای یادگیری کامل ساخت انیمیشن لازم است که مقالات دیگری که برای موشن گرافیک  نوشته شده‌اند را مورد مطالعه قرار دهید.

توسط | ۱۳۹۷-۹-۲ ۲۰:۰۰:۳۷ +۰۳:۳۰ مهر ۲۳ام, ۱۳۹۷|خدمات, مقالات, موشن گرافیک|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

یک + ده =